„Bo miłość odpędza strach, a wdzięczność przezwycięża dumę.”

29 września 2019

“Bo miłość odpędza strach, a wdzięczność przezwycięża dumę.”

Małe kobietki” autorstwa Loiusy May Alcott to ponadczasowa powieść o miłości, dojrzewaniu i dorastaniu w trudnym czasie przemian. Akcja książki toczy się w latach sześćdziesiątych XIX wieku, a jej bohaterki poznajemy nie tylko przez pryzmat świata zewnętrznego, ale przede wszystkim przez ich indywidualizm, doskonale opowiedzianą historię i szereg pozornie małych decyzji, które sprawiają, że czytelnikowi trudno oderwać się od tej pozycji.

Niezwykły festiwal osobowości.

Bohaterki poznajemy w momencie, w którym pod nieobecność ojca, pieczę nad domem rodziny Marchów sprawuje matka – Marmee. Ta niezwykła postać wychowuje cztery córki w duchu nowoczesności, pozwalając im na podejmowanie własnych decyzji oraz kierowanie się w życiu przekonaniami, nie zawsze zgodnymi z panującym zwyczajem. Pozostające pod jej opieką córki – Meg, Jo, Beth i Amy, to fascynująco różne osobowości, które ścierają się ze sobą, ale i żyją w przekonaniu, że siostrzana miłość jest wartością nadrzędną, zdolną pokonać wszystkie przeciwności losu.

W miarę upływu czasu czytelnik wraz z bohaterkami przeżywa coraz to bardziej niezwykłe przygody, z rozdziału na rozdział mocniej zagłębiając się w świat przedstawiony. Odkrywa, że czasem to my jesteśmy kowalem swojego losu, a czasem to los stawia przed nami niemożliwe do podjęcia wyzwania. Najważniejszym jednak, co bije z książki, to niesamowita zdolność bohaterek do radzenia sobie z przeciwnościami i przykład, jaki daje ich wzajemne wspieranie się w obliczu niespodziewanych zdarzeń. Motyw ten, w połączeniu z nieco moralizującym wydźwiękiem narracji, czyni z powieści Alcott niemalże podręcznik – nie tylko dla dziewczynek w wieku dojrzewania, ale i dla każdego, kto zdecyduje się po tę książkę sięgnąć.

Uniwersalizm powieści Louisy May Alcott.

Mimo iż ”Małe kobietki” zostały wydane w roku 1868 (w Polsce w 1876), ich fabuła do dzisiaj zachwyca czytelników, recenzentów i krytyków z wielu krajów. Uniwersalność świata przedstawionego przez Louisę May Alcott pozwala na dogłębną analizę nie tylko złożoności postaci występujących w powieści, ale także rzeczywistości, z jaką przyszło zmagać się kobietom u progu dorosłości w XIX wieku. I chociaż ówczesne problemy społeczne nie zawsze znajdują odniesienie w naszych czasach, to fundamentalne pytania o to, co w życiu ważne i dylematy związane z podejmowanymi decyzjami, z relacjami między ludźmi, ich rozwojem emocjonalnym i często trudnymi do pogodzenia różnicami, zdają się wciąż obowiązywać.

To właśnie z tego powodu powieść ”Małe kobietki” weszła do kanonu literatury amerykańskiej, a czytelnicy z całego świata sięgają do niej po dziś dzień.

 

Tagi
Kategoria nowości #zapowiedzi