Miasto cudów (Eduardo Mendoza)

19 września 2019

„Miasto cudów”, najsłynniejsza powieść hiszpańskiego autora, Eduardo Mendozy, przenosi czytelnika do Barcelony przełomu XIX i XX wieku. W mieście, w którym królują przekręty, podejrzane salony gier, speluny, burdele i typy spod ciemnej gwiazdy, trwają przygotowania do wielkiej światowej wystawy. Barcelona powoli przekształca się w cenioną i funkcjonalną metropolię. Dotytułowego miasta cudów przeprowadza się Onufry Bouvila, sprytny cwaniak ze wsi.

Od pucybuta do milionera

Charakteryzujący się typową dla katalońskich handlarzy zaradnością Onufry Bouvila na początku barcelońskiej przygody zaczyna od drobnych interesów: roznoszenia anarchistycznych ulotek wśród robotników i sprzedawania podejrzanych pomad na porost włosów. Dzięki szwindlom, przekrętom i innym przestępczym aktom szybko dorabia się fortuny i pnie coraz wyżej w miejskiej hierarchii społecznej, finansowej i towarzyskiej. Handluje nieruchomościami, zostaje pionierem kina. Wkrótce staje się jednym z najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi w Hiszpanii. Jako urodzony przedsiębiorca zawsze wie, skąd wieje wiatr i które działania przyniosą mu największe zyski. Dodatkowo na swej drodze spotyka trzy kobiety, dzięki którym osiąga wymarzony status społeczny.

Onufry Bouvila nie jest jednak tylko przedsiębiorczym spryciarzem – jest archetypicznym przykładem mitu kapitalizmu. Przebywa drogę od pucybuta do milionera, choć zaczynał nie mając nic. Opuścił ojca nieudacznika i przyjechał do Barcelony w wieku ledwie trzynastu lat, startował z niczym: miał tylko głowę pełną wielkich planów i marzeń o bogactwie, do którego wreszcie doszedł bez względu na przeciwieństwa losu i stawiane przed nim przeszkody, nie licząc się z prawem i moralnością.

Miasto cudów

Eduardo Mendoza, z właściwym sobie czarnym humorem i ironią portretuje mieszkańców Barcelony przełomu wieków: ludzi zamieszanych w ciemne interesy, małostkowych, butnych, lecz jest w narracji hiszpańskiego autora duża doza czułości i groteski. Mendoza przeplata ze sobą miejskie legendy, prawdziwe postaci, historyczne rewolucje i nastroje polityczne w zmieniającym się mieście, tworząc barwną powieść sensacyjno-przygodową.

„Miasto cudów” składa hołd dawnej Barcelonie, której już nie ma: tłocznemu, brudnemu, niejednokrotnie niebezpiecznemu miastu, które jednak urzekło na kartach powieści tysiące czytelników.

O autorze

Eduardo Mendoza (ur. 11 stycznia 1943 roku) – hiszpański pisarz, związany mocno z Barceloną. Studiował prawo, podróżował po świecie. Przez parę lat pracował w Nowym Jorku jako tłumacz dla ONZ. Debiutował politycznie zaangażowaną powieścią Prawda o sprawie Savolty. Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych hiszpańskich pisarzy, a jego powieści tłumaczono na wiele języków. Zaskarbił sobie sympatię czytelników za sprawą wyrazistego, ironicznego humoru oraz postmodernistycznych zabaw literackich i gier słownych, ubarwiających jego styl.

Tagi
Kategoria Książki #zapowiedzi